Bielsko-Biała
Bytom
Chorzów
Cieszyn
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Katowice
Ruda Śląska
Rybnik
Sosnowiec
Zabrze
Wydarzenia w ramach Festiwalu Kreatywności
Warsztaty „Instytucje kultury jako miejsce kreacji biznesu”
Data:  15 września (wtorek)
Godzina:  16.30
Miejsce:  Elektrociepłownia SZOMBIERKI w Bytomiu, ul. Kosynierów
Informacje: 
Wstęp wolny

Celem warsztatów jest nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a instytucjami kultury. W programie m.in. wystąpienie prof. Andrzeja Klasika nt. „Klastry biznesu i kultury”, przykłady dobrych praktyk bytomskich instytucji kultury z lokalnym biznesem, dyskusja nt. oczekiwań biznesu wobec kultury, spektakl lub zwiedzanie Elektrociepłowni.
Lista pozostałych wydarzeń
Gra miejska „Miasto Gra!” (5-6.IX)
Data:  5-6 września (sobota-niedziela)
Miejsce:  Sosnowiec
Informacje: 
Udział bez ograniczeń; należy pobrać Kartę Gry w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.
Dodatkowe informacje: www.sosnowiec.pl

W ramach akcji „Miasto Gra!” wytyczone zostały cztery trasy tematyczne: kulturalno-zabytkowa, rekreacyjno-ekologiczna, sportowa i sakralna. Każdy uczestnik imprezy otrzyma informacje na temat gry wraz z mapką, która wskaże przystanki na trasach. Osoby biorące udział w zabawie będą zbierać pieczątki wbijane do karty uczestnika. Od liczby zgromadzonych pieczątek zależeć będą szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.
Cykl pokazów i wykładów „Teraźniejszość i przyszłość świata cyfrowego”
Data:  10 września (czwartek)
Godzina:  11:00
Miejsce:  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Cieplaka 1c
Informacje: 
Wstęp wolny.
Dodatkowe informacje: www.wsb.edu.pl

W ramach Festiwalu Kreatywności w Województwie Śląskim Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej organizuje 10 września 2009 roku cykl wykładów i warsztatów, których tematem przewodnim jest „Teraźniejszość i przyszłość świata cyfrowego”. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej to nowoczesna Uczelnia, której celem jest propagowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nauki, biznesu i gospodarki oraz kształcenie najlepszych specjalistów. Festiwal Kreatywności w WSB to niezwykle ciekawe wykłady, połączone z prezentacją najnowszych cudów techniki, pokazy działania robotów w tym robota kroczącego dwunożnego, warsztaty z programowania robota przemysłowego Gefanuc, pokaz funkcjonowania biometrycznych systemów dostępu: czytniki linii papilarnych, kamera do rozpoznawania twarzy, kamera do rozpoznawania tęczówki oka, skaner geometrii dłoni.
Konferencja „Wykorzystanie potencjału dziedzictwa przemysłowego dla promocji turystycznej gmin i regionów” (10-11.IX)
Data:  10-11 września (czwartek-piątek)
Godzina:  9.00, rejestracja uczestników od godz. 8.00
Miejsce:  Miejsce: MOSiR Zabrze, ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze
Informacje: 
Wstęp wolny po uprzednim zarejestrowaniu się.
Dodatkowe informacje: www.konferencja.zabrze.pl

6-ta konferencja zabrzańska stawia sobie następujące zadania:
 - wymianę doświadczeń gmin i regionów w zakresie promocji dziedzictwa przemysłowego jako składnika ich oferty turystycznej
- zapoznanie się z wynikami badań na temat percepcji tego dziedzictwa, z punktu widzenia jego atrakcyjności i znaczenia, w różnych grupach interesariuszy (turyści – w tym turyści potencjalni, branża turystyczna, społeczność lokalna, inwestorzy)
- dyskusję na temat metodologii badań w tej dziedzinie
- zwrócenie uwagi na możliwości i potrzebę objęcia tej działalności partnerstwem publiczno-prywatnym
- uwzględnienie wykorzystanie nowych technologii w promocji turystycznej gmin i regionów dysponujących dziedzictwem przemysłowym oraz wymianę doświadczeń w tej dziedzinie
- omówienie roli kadry przewodnickiej w promocji i interpretacji kulturalnej dziedzictwa i przemysłu
- omówienie roli miejscowej ludności i społeczeństwa obywatelskiego w tworzeniu pozytywnego wizerunku miejscowości zainteresowanych promocją ich dziedzictwa przemysłowego dla celów turystycznych.
Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej (10-12.IX)
Data:  10-12 września (czwartek-sobota)
Miejsce:  MOSiR Zabrze, ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze
Informacje: 
Wstęp wolny
Cena stoiska: 70 PLN/m2 netto
Dodatkowe informacje: www.konferencja.zabrze.pl

W dniach 10–12 września 2009 r. w Zabrzu przy okazji znanej już i popularnej Konferencji na temat turystyki dziedzictwa przemysłowego odbędzie się pionierska w Polsce i na świecie I edycja Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Organizatorem Targów jest Urząd Miejski w Zabrzu, MOSiR Zabrze i firma Proarte. Targi odbywać się będą w formie workshopu, przewidziano spotkania biznesowe pomiędzy profesjonalistami z branży turystycznej (10 września) oraz w formie otwartej dla publiczności z licznymi atrakcjami i koncertami (11–12 września).
„Zostań Wielkim Przemysłowcem!”: Zabrzańska Gra Industrialna
Data:  11 września (piątek)
Godzina:  start o godz. 19.00 z Muzeum Górnictwa Węglowego
Miejsce:  start z Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. 3 Maja 19, 41-800 Zabrze
Informacje: 
Udział w Grze jest bezpłatny i wymaga rejestracji zespołu do Gry. Zespoły mogą składać się minimum z 2 osób, a maksymalnie z 4 osób, w tym jedna z osób musi mieć ukończone 18 lat. Rejestracji dokonuje się osobiście w dniu Gry, czyli 11 września od godz. 16.00 w Muzeum Górnictwa Węglowego (3 Maja 19) Rejestracja zespołów zakończy się o godzinie 18.30 lub wcześniej, w razie wyczerpania limitu 200 uczestników Gry.
Dodatkowe informacje: www.konferencja.zabrze.pl

Prezydent Miasta Zabrze, p. Małgorzata Mańka-Szulik, zaprasza mieszkańców Zabrza i naszego regionu do udziału w niezwykłej przygodzie. „Zostań Wielkim Przemysłowcem!” to wyjątkowa gra miejska przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy tego wieczora zechcą przybyć do Zabrza. Uczestnicy Gry w zarejestrowanych zespołach (od 2 do 4 osób) wcielą się w rolę początkujących przedsiębiorców z apetytem na karierę dawnych gigantów zabrzańskiego przemysłu.
Design a przemysł: w poszukiwaniu brakującego ogniwa
Data:  11 września (piątek)
Godzina:  Rozpoczęcie wernisażu: 18.00
Miejsce:  Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, ul. Zamkowa 3, a, b, c, Cieszyn
Informacje: 
Wstęp wolny
Dodatkowe informacje: www.zamekcieszyn.pl

Marek Cecuła to projektant, który w swojej twórczości łączy sztukę z życiem, rzucając nowe świtało na przedmioty codziennego użytku. Najnowsza kolekcja Modus Design jest zbiorem form użytkowych i obiektów ceramicznych poszerzającym pogląd na kondycję otoczenia, ekologię i naturę. Myślą przewodnią tej kolekcji jest wprowadzenie świadomości tworzenia obiektów użytkowych. Design pochodzący z takiego procesu daje użytkownikowi funkcjonalny przedmiot z przekazem o dzisiejszej rzeczywistości wnosząc obecność natury i adaptując ją do domowego życia.
Gra miejska „Miasto Gra!” (12-13.IX)
Data:  12-13 wrzesień (sobota-niedziela)
Miejsce:  Sosnowiec
Informacje: 
Udział bez ograniczeń; należy pobrać Kartę Gry w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.
Dodatkowe nformacje: www.sosnowiec.pl

W ramach akcji „Miasto Gra!” wytyczone zostały cztery trasy tematyczne: kulturalno-zabytkowa, rekreacyjno-ekologiczna, sportowa i sakralna. Każdy uczestnik imprezy otrzyma informacje na temat gry wraz z mapką, która wskaże przystanki na trasach. Osoby biorące udział w zabawie będą zbierać pieczątki wbijane do karty uczestnika. Od liczby zgromadzonych pieczątek zależeć będą szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.
III Bieg Rodzinny Zabrzańskim Szlakiem Zabytków Techniki o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze
Data:  12 września (sobota)
Godzina:  12.00
Miejsce:  start z MOSiR Zabrze, ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze
Informacje: 

Udział bezpłatny po wcześniejszym zapisaniu się

Nagrody: Klasyfikacja Biegu Rodzinnego – dla zwycięskiej rodziny weekendowy wyjazd do Ostoi Górskiej w Koninkach

Klasyfikacja każdej kategorii wiekowej – Puchary dla zwycięzców, dla pierwszych trzech zawodników nagrody rzeczowe i dyplomy. Upominki dla wszystkich uczestników biegu.

Informacje i zapisy: z podaniem roku urodzenia na adres mailowy: bbober@um.zabrze.pl lub pod nr fax: 32 271 72 76 do dnia 10 września 2009 r. (czwartek).

Informacje o biegu dostępne są również w Biurze Promocji Urzędu Miasta Zabrze, tel. 32 373 35 19, 32 373 35 20 i na: www. konferencja.zabrze.pl

-----------------------------

Bieg rozgrywany na ograniczonym ruchu ulicznym. Organizator zapewnia szatnie (hala MOSiR). W sprawach spornych nie objętych regulaminem organizator zastrzega sobie prawo interpretacji. Bieg zostanie rozegrany bez względu na warunki pogodowe.

Tour de Ruda 2009. Gra o szczęście – 11 tys. zł
Data:  12 września (sobota)
Godzina:  11.00
Miejsce:  Ruda Śląska, Nowy Bytom, start: Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Piotra Niedurnego 69
Informacje: 
Udział bez ograniczeń; grupa zawodników może liczyć nawet 3 osoby. Dzieci zapraszamy wyłącznie w towarzystwie dorosłych (np. rodziców).
Dodatkowe informacje: http://www.tourderuda.pl/
Sponsorzy: BZ WBK oraz GRAFPRINT
Partnerzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych INNI
Tour de Ruda 2009 jako jedyne wydarzenie w ramach Festiwalu Kreatywności posiada oddzielny patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Patroni medialni: TVP Katowice, ANTYRADIO, MMSilesia, INDEPENDENT, ECHO MIASTA, SFERA TV, Wiadomości Rudzkie, RUDASLASKA.COM.PL.

Przed każdym graczem czy drużyną stawiamy zadanie: zdobyć jak największą fortunę. Liczy się spryt, smykałka do biznesu, wiedza oraz dobra kondycja. Tak jak w prawdziwym życiu.
Gra miejska Tour de RUDA 2009 (druga edycja) polega na odkrywaniu miasta. Zobaczysz je z innej, nieznanej dotąd perspektywy. To zabawa, dzięki której poznasz legendy, historię oraz dzisiejszy obraz Rudy Śląskiej.
W grze liczy się spostrzegawczość i wiedza o Rudzie Śląskiej. Jest dużo czasu, można iść spokojnie. Aby zwiększyć szansę na wygraną wystarczy przyjść razem z przyjaciółmi, znajomymi lub rodziną.
Konferencja Inaugurująca
Data:  14 września (poniedziałek)
Godzina:  11.00, rejestracja uczestników od 10.30
Miejsce:  Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego
Informacje: 

Wstęp wolny po uprzednim zapisaniu się (karta zgłoszenia dostępna poniżej)

Dodatkowe informacje: Biuro Festiwalu – zakładka „Kontakt”

Organizatorzy: Śląski Związek Gmin i Powiatów i Urząd Miasta Katowice.

---------------------------------------------------

Celem konferencji jest rozpoczęcie cyklu wydarzeń w ramach Festiwalu Kreatywności, którego zadaniem jest ukazanie potencjału miast województwa śląskiego w tej dziedzinie oraz możliwości lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego w oparciu o ten potencjał.


pobierz kartę zgłoszeniową do udziału w Konferencji Inaugurującej Festiwal Kreatywności
Kulturalne Odsłony Katowic
Data:  16 września (środa)
Godzina:  11.00
Miejsce:  Rondo Sztuki, Katowice
Informacje: 
Wstęp wolny
Dodatkowe informacje: www.rondosztuki.pl

We współczesnym świecie kultura i biznes przenikają się wzajemnie, tworząc nowe wartości w gospodarce. Jednym z przejawów tego mariażu są zmiany na rynku pracy i tworzenie się nowych zawodów – nie tylko w kulturze sensu stricte, ale też w wielu dziedzinach życia związanych z aktywnościami kulturalnymi w mieście. Dostrzegając, jak intensywnie zmienia się rzeczywistość wokół nas Miasto Katowice, Akademia Ekonomiczna w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zapraszają na Kulturalne Odsłony Katowic, podczas których odkryjemy nowe oblicze Miasta.
Konferencja „Wpływ kultury na wizerunek i rozwój miasta”
Data:  18 września (piątek)
Godzina:  start 9.30, rejestracja gości od 8.30
Miejsce:  Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
Informacje: 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Ilość miejsc dla uczestników ograniczona – prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dn. 10 września 2009 roku e-mailem: lokomotywa@galeriabielska.pl lub telefonicznie: (33) 812 58 61
Dodatkowe informacje: www.galeriabielska.pl, www.lokomotywa.org.pl

Konferencja „Bielsko-BiaWOW!” będzie wizytówką Bielska-Białej w trakcie Festiwalu Kreatywności w Województwie Śląskim, odbywającego się w ramach programu Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
Prelegenci z Polski, Norwegii i Finlandii – lokomotywy sektora kreatywnego – od kuchni pokażą, jak twórcze działanie wpływa na rozwój i wizerunek ich miast. Projekcje połączone będą z panelem polemicznym dla publiczności, wśród której znajdą się: menadżerowie kultury, reprezentanci biznesu, artyści, przedstawiciele lokalnych samorządów, socjolodzy oraz partnerzy w projekcie „Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów”.
Podczas konferencji norwescy i polscy artyści – uczestnicy międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty 2009” – opowiedzą, jak ich statyczne obiekty sztuki dynamizują przestrzeń Bielska-Białej.
Gra miejska „Miasto Gra!” (19-20.IX)
Data:  19-20 września (sobota-niedziela)
Miejsce:  Sosnowiec
Informacje: 
Udział bez ograniczeń; należy pobrać Kartę Gry w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.
Dodatkowe nformacje: www.sosnowiec.pl

W ramach akcji „Miasto Gra!” wytyczone zostały cztery trasy tematyczne: kulturalno-zabytkowa, rekreacyjno-ekologiczna, sportowa i sakralna. Każdy uczestnik imprezy otrzyma informacje na temat gry wraz z mapką, która wskaże przystanki na trasach. Osoby biorące udział w zabawie będą zbierać pieczątki wbijane do karty uczestnika. Od liczby zgromadzonych pieczątek zależeć będą szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.
Warsztaty „Możliwości wykreowania Turystyki Metropolitalnej”
Data:  22 września (wtorek)
Godzina:  10.00
Miejsce:  Skansen Górniczy "Królowa Luiza", ul. Wolnosci 410, 41-800 Zabrze
Informacje: 

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od Organizatorów, warsztaty zostały odwołane.

Postindustrialna wycieczka rowerowa oraz Turbo Golf
Data:  22 września (wtorek)
Godzina:  12.00
Miejsce:  Bytom
Informacje: 
Udział bezpłatny po uprzednim zapisaniu się
Dodatkowe informacje i zapisy: Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA, Rynek 26, Bytom. Tel. (32) 2818133, e-mail: mail@kronika.org.pl, www.kronika.org.pl

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych klimatami opuszczonych kopalń czy hut i innymi z pozoru nieturystycznymi miejscami.
Konferencja „Kreatywny design w projektowaniu aplikacji i grafiki komputerowej”
Data:  24 września (czwartek)
Godzina:  9.00, rejestracja uczestników od 8.30
Miejsce:  Śląska Wyższa Szkoła Informatyczno – Medyczna, ul Sportowa 21, Chorzów
Informacje: 

Wstęp wolny
Dodatkowe informacje: www.chorzow.eu

„Śląska Noc Naukowców”
Data:  25 września (piątek)
Godzina:  Rozpoczęcie w godzinach popołudniowych
Miejsce:  Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Silesia City Center
Informacje: 

Wstęp wolny po uprzedmim zarejestrowaniu się na www.nocnaukowcow.com.pl

Dodatkowe informacje i zapisy: www.nocnaukowcow.com.pl
Organizatorzy: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Ekonomiczna w Katowicach.

Spora dawka humoru, komentarze znanych i lubianych naukowców, szalone eksperymenty ręka w rękę z badaczami, odpowiedzi na pytania - od dawna nurtujące ludzkość: czy człowiek potrafi latać, czy ludzki głos może rozbić szkło, jak pozbyć się śmieci i od czego zależy rozmiar księżyca? Oprócz tego tak lubiane: warsztaty, demonstracje, prelekcje, wycieczki do miejsc, na co dzień zamkniętych dla oczu „zwykłych zjadaczy chleba”!

Chcemy by program tego niezwykłego wydarzenia był bogaty i różnorodny. Do udziału zaprosiliśmy wspaniałe postacie nauki – reprezentantów nauk ścisłych, humanistycznych, ekonomicznych. W tę jedną Noc staną się prawdziwymi aktorami i stworzą jedyny w swoim rodzaju interaktywny spektakl, którego odbiorcami i jednocześnie współtwórcami będzie właśnie wy - śląska społeczność...

VIII Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2009"
Data:  25-27 września (piątek-niedziela)
Miejsce:  Dom Kultury Rybnik-Chwałowice ul. 1 Maja 95, 44-206 Rybnik
Informacje: 

W dniach 25-27 września 2009r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się 8. edycja międzynarodowego przeglądu filmów niezależnych; Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2009".
Organizatorami są: Dom Kultury Chwałowice , Klub Filmu Niezależnego i Silesia-Film -Katowice
Gra miejska „Miasto Gra!” (26-27.IX)
Data:  26-27 września (sobota-niedziela)
Miejsce:  Sosnowiec
Informacje: 
Udział bez ograniczeń; należy pobrać Kartę Gry w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.
Dodatkowe informacje: www.sosnowiec.pl

W ramach akcji „Miasto Gra!” wytyczone zostały cztery trasy tematyczne: kulturalno-zabytkowa, rekreacyjno-ekologiczna, sportowa i sakralna. Każdy uczestnik imprezy otrzyma informacje na temat gry wraz z mapką, która wskaże przystanki na trasach. Osoby biorące udział w zabawie będą zbierać pieczątki wbijane do karty uczestnika. Od liczby zgromadzonych pieczątek zależeć będą szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.
Patronaty
Organizatorzy
Festiwal Kreatywności 5 - 29 września 2009 r. strona główna  |  o festiwalu  |  wydarzenia  |  kontakt